Technologia przestrzennego obrazu 3D z kina do domu


Pojawiające się coraz częściej propozycje filmów nakręcanych w technologiach obrazów trójwymiarowych cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. Rok 2009 był przełomowym w dziedzinie techniki 3D. Stowarzyszenie Blu-Ray Disc Association przyjęło standard Blu-Ray 3D, który umożliwia zapis odbrazów przestrzennych na dyskach optycznych. Czołowi producenci zapowiadają lub wprowadzają produkty umożliwiające wyświetlanie i odtwarzanie filmów w technologiach przestrzennego obrazu 3D, a niektóre stacje telewizyjne już mają za sobą pierwsze transmisje w 3D. W 2009 roku mecz piłkarskiej ekstraklasy w Anglii pomiędzy drużynami Arsenal Londyn i Manchester United transmitowany był w systemie 3D przez telewizję SKY. Dodatkowo zapowiadane są transmisje meczy z Mistrzostw świata w RPA w 2010 roku. Stacja Discovery również przygotowuje się do wprowadzenia kanału 3D w 2011 roku.

Wyświetlanie obrazów przestrzennych w domowych warunkach opiera się głównie o szybkozmienne obrazy stereoparowe, czyli wyświetlane z dużą częstotliwością na przemian obrazy dla lewego i prawego oka. Przy tego typu projekcji wymagane jest używanie specjalnych okularów migawkowych, działających w ten sposób, że na czas wyświetlania na ekranie obrazu dla lewego oka zasłaniają oko prawe i odwrotnie dla oka prawego. Zastosowanie bardzo dużej szybkości przełączeń (120 obrazów na sekundę) sprawia że obraz pozbawiony jest efektu migotania. Tak wysoką szybkość przełączania można uzyskać m.in. na specjalnych ekranach plazmowych oraz projekotrach DLP.
telewizor plazmowy Panasonic TC-PT50V25
Telewizor plazmowy Panasonic TC-PT50V25 (fot.Panasonic)

Panasonic wprowadził do swojej oferty model plazmowego telewizora TC-PT50V25 pracującego w pełnej rozdzielczości FULL HD. Dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania (120Hz) może współpracować z systemami sekwencyjnymi 3D. Za najbardziej zaawansowaną technologię 3D model ten został uhonorowany nagrodą BEST OF CES 2010.

Marka Acer wprowadziła na rynek projektor, wyświetlający obraz z bardzo dużą częstotliwością odświeżania, przystosowany do wyświetlania obrazów przestrzennych 3D. Projektor ACER S5200 zbudowany jest w oparciu o technologię sterowalnych miniaturowych luster DPL i wyświetla obrazy z częstotliwością 120 razy na sekundę.
projektor dpl 3d acer S5200
Projektor ACER S5200 DPL 3D (fot.Acer)

Projektor może służyć do oglądania zdjęć i filmów 3D przy zastosowaniu dodatkowych okularów migawkowych. W ACER S5200 zastosowanio system ColorBoost II+, zawierający 6-segmentowe szybko wirujące koło barwne oraz wydajny procesor obrazu. Szczególną zaletą S5200 jest możliwość uzyskiwania ostrego obrazu już przy odległościach rzędu 1 metra, co skutecznie eliminuje powstawanie cieni, np. podczas prezentacji. Cena Projektora to około 3 tys.zł.
projektor dpl 3d sharp
Projektor SHARP DPL 3D (fot.Sharp)

Oferta projektorów 3D została wzbogacona również o produkty japońskiej marki SHARP, która wprowadziła do swojej oferty serię 1-chipowych projektorów DPL 3D Ready o wysokiej częstotliwości odświeżania (120Hz). Zasada projekcji obrazów przestrzennych 3D opiera się, tak jak w poprzednio opisanych produktach, o system sekwencyjnego przełączania obrazów dla lewego i prawego oka. Projektor przeznaczony jest do współpracy z okularami migawkowymi typu 3D shutter glass.

WWW.ZOBACZ.OPX.PL