Zdjęcia Stereoskopowe 3D - tworzenie i oglądanie


Zdolność postrzegania przestrzeni przez zmysł wzroku polega na przetwarzaniu obrazu przy pomocy pary oczu. Przy pomocy jednego oka człowiek nie poruszając się, nie jest w stanie określić odległości od przedmiotów. Z tego samego powodu zdjęcie wykonane klasycznym aparatem nie umożliwi zobaczenia przestrzennego obrazu. Aby zatem móc oglądać przestrzenne obrazy trójwymiarowe, przynajmniej zbliżone do tych widzianych w rzeczywistości, potrzebne jest:

1. Urządzenie rejestrujące obraz stereoskopowy
2. Urządzenie odtwarzające obraz stereoskopowy


obraz lewego okaobraz prawego oka
nałożone obrazy
Na górze widoczne są składowe obrazu stereoskopowego dla oka lewego i prawego. Poniżej oba obrazy wyświetlane naprzemiennie. Podczas wyświetlania obrazu 3D dla z użyciem okularów migawkowych obrazy te są przełączane ponad 100 razy na sekundę


aparat cyfrowy Fuji Finepix Real 3D W1
Aparat Cyfrowy FujiFilm Finepix Real 3D W1 z podwójnym systemem obiektywów i matryc, umożliwia wykonywanie zdjęć i filmów stereoskopowych


Do zarejestrowania obrazu stereoskopowego można wykorzystać specjalizowany aparat stereoskopowy z dwoma obiektywami i dwoma przetwornikami oddalonymi od siebie o odległość zbliżoną do rozstawu oczu człowieka lub znacznie tańszą metodą, przy pomocy klasycznego aparatu cyfrowego, wykonując 2 zdjęcia w taki sposób, że pierwsze zdjęcie robimy mając aparat wprost przed lewym okiem, a drugie przed prawym okiem. Chodzi głównie o to, aby 2 zdjęcia były wykonane z punktów względem siebie równolegle przesuniętych o odległość zbliżoną do rozstawu oczu.

kamera 3D Panasonic serii P2
Dwuobiektywowa kamera 3D Panasonic typu P2


O ile pierwsza metoda wykonywania zdjęć jest znacznie wygodniejsza i pozbawiona wielu wad (poza znacznie większymi kosztami zakupu i dużymi problemami z dostępem do fabrycznego sprzętu stereoskopowego), o tyle ta druga jest znacznie bardziej popularna ze względu ma możliwość zastosowania praktycznie dowolnego aparatu fotograficznego. Niestety metoda ta posiada szereg wad, z których najistotniejszą jest brak możliwości wykonywania zdjęć obiektów ruchomych. Można oczywiście stosować półśrodki i zakupić 2 aparaty cyfrowe o identycznych parametrach, czyli ten sam model, połączyć je w taki sposób aby obiektywy znajdowały się w jednej linii poziomej w odległości ok. 7-8cm od siebie, oraz wykonywać zdjęcia naciskając równocześnie oba spusty migawki. Trzeba liczyć jeszcze na to, że oba aparaty dobiorą równocześnie takie same parametry ekspozycji, naświetlania, ISO, itp. Jeśli nie to zdjęcia trzeba będzie dodatkowo obrabiać.

program STEREO PHOTO MAKER
program STEREO PHOTO MAKER


Wykonane w ten sposób 2 zdjęcia można połączyć w jedno - stereoskopowe, w programie do zdjęć stereoskopowych, np. STEREO PHOTO MAKER. Program ten umożliwia poza tworzeniem zdjęć stereo również ich prezentację na pełnym ekranie monitora w różnych formatach.

okulary migawkowe lcd
Okulary Migawkowe LCD ELSA 3D REVELATOR


Najpopularniejszymi typami obrazów stereoskopowych oglądanych w warunkach domowych są ANAGLIFY i obrazy oglądane przez OKULARY MIGAWKOWE LCD. Zakup okularów Anaglifowych (dwukolorowych, np. czerwono-niebieskich lub czerwono-zielonych) to koszt już od kilku złotych. Za okulary migawkowe przewodowe należy zapłacić niespełna 100zł. Bezprzewodowe są trochę droższe. Niestety okulary migawkowe mogą nie współpracować z każdym sprzętem komputerowym. Najczęściej wymagana jest odpowiednia karta grafiki (okulary LCD ELSA 3D RELEVATOR współpracują przez złącze VGA tylko z kartami grafiki z chipem nVIDIA), oraz zainstalowanie dodatkowych sterowników 3D stereo.

okulary anaglifowe
Okulary Anaglifowe 3D czerwono-niebieskie


O ile obraz stereoskopowy obrobiony w postaci ANAGLIFA można oglądać na każdym kolorowym monitorze (kineskopowym CRT, LCD, LED czy plazmowym) bez szczególnych wymagań sprzętowych, o tyle zastosowanie okularów migawkowych wymaga pracy monitora przy odświeżaniu od 100Hz, a najlepiej od 120Hz, a takiej szybkości zdecydowana większość monitorów LCD nie uzyskuję. Również tanie monitory CRT nie będą poprawnie pracowały z tak wysokimi wartościami odświeżania obrazu. Wymagania powyższe wynikają z faktu, iż wyświetlanie obrazu stereoskopowego dla okularów migawkowych polega na bardzo szybkim przełączaniu 2 obrazów: dla oka lewego i dla oka prawego. Gdy wyświetlany jest obraz oka prawego wówczas lewe oko zasłonięte jest przez przysłonę w lewym okularze LCD i odwrotnie dla obrazu oka lewego. Przy częstotliwości 120Hz uzyskuje się wyświetlanie 60 obrazów stereoskopowych w ciągu sekundy i jest to częstotliwość, która nie powoduje męczącego efektu migotania obrazu w monitorze. Inną sprawą natomiast jest męczący efekt oglądania np. niepoprawnie wykonanych zdjęć stereoskopowych przy pomocy 1 aparatu.

Produkowane są również monitory LCD soczewkowe 3D, które nie wymagają żadnych dodatkowych urządzeń do oglądania obrazu przestrzennego. W monitorach takich ekran pokrywa gęsta siatka pionowych soczewek, które odpowiednio załamują światło wysyłane z ekranu monitora. Kolejne piksele odpowiadające za konkretne fragmenty obrazu stereoskopowego, kierunkowane są odpowiednio do lewego i prawego oka widza znajdującego się przed monitorem. Najistotniejszą wadą takiego rozwiązania jest konieczność znajdowania się odbiorcy na wprost przed monitorem, co znacznie ogranicza liczbę osób oglądających obrazy stereoskopowe.

okulary polaryzacyjne
Okulary Polaryzacyjne 3D


Profesjonalne cyfrowe systemy stereoskopowe, stosowane w kinach trójwymiarowych IMAX 3D, oparte są o filtry polaryzacyjne. Systemy te wymagają nakładu bardzo dużych kosztów związanych przede wszystkim z zakupem wysokiej jakości sprzętu. W skrócie system wizyjny 3D składa się komputera obsługującego 2 projektory wysokiej rozdzielczości tak, aby jeden z projektorów wyświetlał obraz odpowiadający oku lewemu, a drugi prawemu. Projektory posiadają zainstalowane filtry polaryzacyjne w taki sposób, że jeden pracuje w polaryzacji obróconej o 90 stopni względem drugiego. Spolaryzowany obraz z projektorów wysyłany jest w kierunku specjalnego ekranu, który nie powoduje zmiany polaryzacji odbijanego obrazu. Odbity w ten sposób obraz trafia do oczów widza przez okulary wyposażone w odpowiednio obrócone dla każdego oka filtry polaryzacyjne.


tekst: własność serwisu www.zobacz.opx.pl

WWW.ZOBACZ.OPX.PL